Zamiast smażyć wątróbkę, zmiksuj ją z prostymi składnikami. Te placki są idealne na szybki obiad lub kolację
Przepis na placki z wątróbki jest prosty, nie wymaga wiele więcej pracy, niż zrobienie zwykłych naleśników czy innych wytrawnych placków. Nietypowym rozwiązaniem jest tu jednak dodanie do ciasta zmiksowanej wątróbki i wiele osób może być takim rozwiązaniem zaskoczonych. My radzimy: spróbujcie, a nie pożałujecie. To o wiele szybsze i łatwiejsze, niż przygotowanie tradycyjnej wątróbki.
Jak zrobić placki z wątróbki?
Kluczowe jest zmiksowanie wątróbki na gładką masę. Można do tego wykorzystać blender lub mikser. W przepisie podajemy wątróbkę drobiową, bo jest tania i łatwo dostępna, ale można wykorzystać także wątróbkę wieprzową. Jeśli masz czas, gotowe ciasto dobrze jest odstawić na ok. 15 minut, aby mąka napęczniała, dokładnie tak, jak przy zwykłych naleśnikach. Jeśli czujesz, że ciasto jest zbyt rzadkie, możesz dodać więcej mąki.
Przepis: Placki z wątróbki
Pomysł na szybki obiad lub kolacje.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 422 w każdej porcji
Składniki
- 500 g wątróbki drobiowej
- 3 jajka
- 150 ml mleka
- 100 g mąki
- sól, pieprz
- 1 mała cebula
- olej do smażenia
Sposób przygotowania
- Robienie ciastaSurową wątróbkę zmiksuj na gładką masę. Dodaj jajka, mleko, mąkę, sól, pieprz i posiekaną drobno cebulkę. Dokładnie wymieszaj. Ciasto powinno mieć konsystencję podobną do ciasta na naleśniki.
- Smażenie plackówNakładaj porcje ciasta na rozgrzany na patelni olej (cieniutka warstwa) i smaż z obu stron na złoto.
Rada: z ciasta można smażyć również placki wielkości tradycyjnych naleśników. Są idealne do wytrawnych farszów, np. z pieczarkami i serem, albo z nadzieniem jak do pierogów ruskich.
Jak podawać placki z wątróbki?
Placki z wątróbki świetnie smakują podane z odrobiną kwaśnej śmietany lub naturalnego jogurtu. Można je także podać z majonezem, odrobiną czosnku i tartym jajkiem ugotowanym na twardo. W Ukrainie popularne są torciki robione z wątróbkowych placków przekładane właśnie majonezem z jajkiem lub smażoną, tartą marchewką.
Placki można także podać z sosami grzybowymi, serowymi lub śmietanowymi. Świetnie pasują do nich surówki, np. z kiszonej kapusty, marchewki czy surówka z buraczków. Na zimno będą dobrą przekąską do pracy czy do szkoły.
Gotowe dania z placków wątróbkowych warto udekorować świeżą natką pietruszki albo posiekanym drobno koperkiem.